Herbata jest najpopularniejszym napojem spożywanym na całym świecie. Pijemy ją niezależnie od okazji i do każdego dania. Jednak osoby, które są przyzwyczajone do smaku popularnych herbat dostępnych w marketach, nie mogą uwierzyć, że prawdziwy ekskluzywny napar może być aż tak wyjątkowy w smaku. Ogólnodostępne produkty są często pozbawione głębokiego aromatu, a pomiędzy ich rodzajami ciężko doszukiwać się znaczących różnic. W przypadku herbat luksusowych jest inaczej.

Tradycja z Dalekiego Wschodu o wyjątkowy smaku marcepana

Za obecność herbaty na naszych stołach podziękować możemy Chińczykom. To właśnie w ich kraju znaleziono pierwsze zapiski dotyczące całego procesu parzenia i odpowiedniego podawania naparu. Historyczne ryciny pochodzą z V w. przed naszą erą. Podejrzewa się, że już wtedy zdawano sobie sprawę z jej leczniczych właściwości. Z Chin napój trafił do Japonii, w której to do dziś istnieje specjalny rytuał parzenia i ceremonia towarzysząca piciu herbaty. To tam znaleźli ją europejscy podróżnicy, dzięki czemu dotarła na Stary Kontynent. Najpierw zakochali się w niej Brytyjczycy, jednak w XVIII w. była obecna już we wszystkich dworach Europy. W Polakach miłość do herbaty rozbudził Stanisław August Poniatowski, a uczucie to z powodzeniem trwa do dzisiaj. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tylko prestiżowe herbaty mają nadal związek z tymi naparami spożywanymi przez naszych przodków. Nie zawierają one bowiem chemicznych ulepszaczy smaku i koloru, co w przypadku zwykłych marek jest niestety wykorzystywane nader często.

Właściwości zdrowotne herbaty

Popularność herbaty i jej długoletnia tradycja picia nie wzięła się tylko z zamiłowania do jej smaku. Napój ten wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych i udowodniono, że społeczeństwa regularnie spożywające napar żyją dłużej i rzadziej występują u nich groźne choroby. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest katechina, czyli związek występujący w liściach herbacianych. Ma ona silne działanie przeciwzapalne, co w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia ryzyka pojawienia się groźnych schorzeń, w tym nowotworów czy osłabienia układu krążenia.

Dodatkowo herbata pozytywnie wpływa na funkcjonowanie mózgu. Pobudza, mobilizuje do działania, poprawia samopoczucie, uspokaja, a nawet jest w stanie wspomóc rehabilitację po wylewie. Regularnie picie herbaty obniża ciśnienie i powoduje spadek poziomu cholesterolu, jest więc idealnym wyborem dla osób na diecie lub borykających się z cukrzycą.

Herbata jest dobrym źródłem przeciwutleniaczy, dlatego wspomaga system odpornościowy oraz ogranicza starzenie komórek. Działanie to maksymalizuje także obecność polifenoli. Wykazano, że cząstki te hamują rozwój nowotworów, a także chronią tkanki przed uszkodzeniami i patologicznymi zmianami.

Herbata Marcepanowa

Niederegger Herbata ex. Roibos Niederegger Herbata ex. Roibos
Producent: Niederegger
Cena: 19,99 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
Niederegger Herbata ex. czarna Niederegger Herbata ex. czarna
Producent: Niederegger
Cena: 19,99 zł
zawiera 23% VAT, bez kosztów dostawy
szt.
zobacz więcej
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl